rahavoogude

Rahavoogude aruanne – mis see on ning miks on see vajalik?

Mis on rahavoogude aruanne ja miks see on vajalik?

Rahavoogude aruanne näitab ettevõtte võimet teenida raha. Kasumi teenimine on  iga ettevõtte eesmärk. Kui ettevõttel on raha, siis ettevõttes on elu. Raha on nagu vereringe – see peab olema pidevas liikumises ja kui raha otsa kipub saama, on lõpp lähedal.

Lühidalt öeldes annab rahavoogude aruanne infot ettevõtte kulude ja tulude kohta. Selle abil saab ülevaate, kuidas liikus raha perioodi alguse rahasaldost perioodi lõpuni.

Rahavoogude aruanne on tähtis mõõdupuu ettevõtte omanikele, kuid sageli peetakse seda aruannet  ainult finantsjuhtide pärusmaaks. Ja nii juhtubki, et kui ettevõte ei ole veel piisavalt suur ning puudub vajadus eraldi finantsjuhti järele,  jääb raha liikumine juhtimata ning raamatupidajalt küsitakse sageli:  „Aga kus on raha, meil oli ju kasum?“ Miks selline probleem tekib?  Vastus on ilmselt väga lihtne:  aruanne on koostatud finantsjuhtidele mõistetavas keeles, ent isegi raamatupidajad jäävad tihti jänni rahavoogude aruande loomisega ning ei oska selle sisu ettevõtte juhile selgitada.

Aga mida siis saab jälgida rahavoogude aruande abil ja miks on see vajalik?

Rahavoogude aruanne aitab jälgida ettevõtte rahajääki

Ettevõtte rahajääk võiks olla 1/12 aasta kuludest (v.a. amortisatsioon). Kui sinu ettevõtte rahajääk on oluliselt väiksem kui aasta 1/12 kuludest siis vaata kindlasti  üle ettevõtte kulud. Vajadusel kulusi vähendades saad suurendada jääki.

Pole ka hea näitaja, kui ettevõtte rahajääk on oluliselt suurem kui see näitaja.  Ettevõte on kas võtnud välja liialt maksuvaba raha või seisab kontol raha, mis peaks teenima lisatulu, mitte laskma inflatsioonil seda süüa.

Rahavoog näitab, kas äritegevus on positiivne

Äritegevuse rahavoogude aruande abil saab analüüsida, kas ettevõte reaalselt teenib enda äritegevusega raha. Normaalse kasumliku ettevõtte korral tuleb teenitud raha eest osta uut põhivara, maksta laene ja ettevõtte omanikele dividende.

Ehk igapäevaselt raha kasutamise aruanne näitab, kui palju ettevõte teenib ja kulutab. See on aruande kõige olulisem osa, mida peaks jälgima jooksvalt, mitte ainult kord aastas ning peale seda, kui kõik on juba möödunud.

Kui äritegevus on positiivne, tähendab see, et ettevõtte varad, mida on võimalik kergesti rahaks muuta, kasvavad. See võimaldab:

  • tasuda võlgasid;
  • reinvesteerida oma ärisse,
  • tasuda aktsionäridele,
  • katta kulusid,
  • luua varu tuleviku finantsilisteks väljakutseteks

Samas võib ettevõte teenida kasumit, kuid kliendid ei tasu arved õigeaegselt, seega raha jääb ikka puudu. Kui ettevõtte kasum on  null, aga suur osa sellest on esialgsete investeeringute amortisatsiooni osa, jääb raha lausa üle.

Finantseerimise rahavoogude osa näitab, kust ettevõte on raha juurde saanud

Finantseerimise rahavoogude osas kajastatakse:

  • infot, mis näitab kust lisaks raha saadi;
  • omanike sisse/tagasimakseid;
  • pangalt laenu saamist või tagasimakset.

Investeerimise rahavoo osa näitab, millesse ettevõtte on igapäevasest  äritegevusest ülejäänud raha investeerinud

Investeerimisega seotud rahavoogudes kajastatakse, kuhu ettevõte on investeerinud raha, mis on vajalikest kulutustest üle jäänud. Näiteks seda kas ettevõte on ostnud juurde põhivara, kas raha on välja laenatud või investeerinud hoopis mujale.

Kui ettevõte on lisaks eelnevalt mainitud investeeringutele tasunud ka dividende, näitab see, et tegemist on tugeva ettevõttega. Kui aga täiendavaid investeeringuid tehtud ei ole ja tasutakse ainult dividende, siis on see ohu märk. See võib viidata, et ettevõte enam ei kasva ega arene.

Ettevõtte rahaasjad kontrolli alla SISIFLOW abil!

Rahavoogude aruanne annab sulle kõige parema ülevaate raha liikumisest oma ettevõttes.  Rahavoogude aruande abil saad jälgida nii ettevõtte rahajäägi infot, igapäevase äritegevuse rahavoogu, finantseerimise rahavoogu kui ka investeeringute rahavoogu.

Kui finantseerimise ja investeeringute rahavoogu vaadeldakse pigem majandusaasta aruandes ja seda aruandluse esitamise hetkel siis igapäevase äritegevuse rahavoogu peaks jälgima igapäevaselt, et varakult probleeme ennetada ning enda rahaasjad kontrolli all hoida.

Kui tunned, et sinu ettevõtte rahavood võiksid olla paremini kontrollitud ja juhitud, siis kasuta SISIFLOW innovaatilist  ning lihtsat tööriista, mis on käepärane igale ettevõtjale.

Tutvu SISIFLOW-ga lähemalt siin ja registreeri kasutajaks.

 

 

Kõik postitused