raha probleem

Kuidas lahendada ettevõtte pidev raha probleem – näe neid ette!

Oled alustav või juba tegutsev ettevõtja ning sinu suurim soov on saavutada edu enda ettevõtmises. Edukuse saavutamise võti on loomulikult pakkuda parimat teenust või kaupa. Olla enda konkurentidest parem ja kindlasti eristuda ehk silma paista.  Kuid mitte vähem oluline roll ei ole raha oskuslikul kasutamisel – enneta raha probleem ja näe võimalikke kitsaskohti ette ning tegutse!

Ettevõtte edukaks juhtimiseks, eriti väike – ja keskmistel ettevõtjatel, on väga oluline, et sa jälgid järjepidevalt tuleviku rahavoogu. See aitab sul tulevikku planeerida ning vältida juba eos võimalikku raha probleemi.

Kindlasti oled sa mõelnud, et kui palju lihtsam oleks otsuseid vastu võtta, kui näeksid tulevikku ette. Või unistanud ettevõtte juhtimisest, kasutades selleks võlupeeglit, mis näitaks tulevikku ja annaks kindlustunde, et oled õigel teel enda otsuste tegemistel.

Igal juhul on fakt, et  kui jälgida igapäevaselt raha kasutamise trendi ning näha ette tuleviku rahavoogu, siis on sinu ettevõte:

  • edukam, sest sa teed paremaid ja teadlikumaid otsuseid, mis baseeruvad reaalsele finantsinfole. See aitab sul vastu võtta õigeid investeerimise otsuseid, teha laienemisplaane jne.
  • stabiilselt likviidsem, mis on äärmiselt oluline tagamaks, et sul ei teki probleeme arvete tasumisel ja muude kohustuste täitmisel. Ettevõtted, kes ei järgi tuleviku rahavooge, võivad sagedamini leida ennast olukorrast, kus neil puudub piisavalt raha, kuigi raamatupidamisest on näha, et kõik on hästi ning bilanss igati kasumlik.

Kuid siinkohal tekibki küsimus, et kui rahavoo jälgimine ja prognoosimine on nii olulise tähtsusega siis miks seda ei tehta?

JPMorgan Chase & Co  uuringute järgi on selgunud , et keskmiselt on väike ja keskmistel ettevõtetel rahapuhvrit umbes 27 päeva ja siis on neil raha otsas. Miks neil alati on kuu lõpus raha otsas – miks ettevõtjad, et näe ette kitsaskohti, miks neil on pidevad raha probleemid?

Miks väike ja keskmised ettevõtted ei jälgi igapäevast rahavoogu

Põhjuseid miks rahavoogu ei jälgita on väga mitmeid.

1.     Puuduv teadlikkus – ettevõtte omanikud võivad olla vähese teadlikkusega rahavoogude juhtimise olulisusest ja nende mõjust ettevõtte finantsseisundile. Nad on keskendunud ainult ettevõtte igapäevaste tegevuste juhtimisele ja ei pea oluliseks jälgida oma ettevõtte rahavoogusid, arvates, et see on miski, mida teevad ainult väga suured ettevõtted.

2.     Ebaefektiivne raamatupidamissüsteem – kui ettevõttel puudub reaalajas raamatupidamissüsteem, siis neil ei ole võimalik rahavoogusid jälgida ja prognoosida. Näiteks kasutab ettevõte lihtsamat raamatupidamissüsteemi, mille abil ei saa rahavoogusid jälgida, kuna raamatupidamisdokumente ei sisestada programmi jooksvalt, vaid mingi pikema aja perioodi jooksul.

3.     Aeg ja ressursid – ettevõtjad võivad tunda, et rahavoogude jälgimine nõuab liiga palju aega ja ressurssi, mida neil on üldjuhul piiratud, kuna peavad enda ettevõttes väga palju rolle täitma. Nad keskenduvad pigem oma igapäevatele tegevustele, mis tunduvad neile esmatähtsamad ja nagu öeldakse, need probleemid kisendavad kõige valjemini.

Millised on kiired ja lihtsad võimalused väike ja keskmiste ettevõtet rahavoogude prognoosimiseks?

Allpool toome ära mõned kiired ja lihtsad võimalused väike ja keskmiste ettevõtete rahavoogude prognoosimiseks:

  • Exceli tabelid: Exceli tabelid võivad olla lihtsad ja tõhusad vahendid rahavoogude prognoosimiseks. Looge lihtne tabel, mis hõlmab teie ettevõtte tulu ja kulude üksikasju ning kohandage seda vastavalt oma vajadustele.

Probleemi koht on siin, et tabelite tegemine ja nende pidev käsitsi täitmine on aega ja enesedistsipliini nõudev tegevus, et sellest kasu oleks.

  • Rahavoogude prognoosimise raamatupidamisprogrammis: on olemas mitmeid rahavoogude prognoosimise tarkvara lahendusi. Need tarkvarad võimaldavad teil luua prognoose, mis põhinevad teie ettevõtte minevikul, olemasolevatel andmetel ja prognoositavatel tulevikutrendidel.

Probleem nende kasutamisel on, et need on suunatud kasutamiseks raamatupidajale või finantsjuhile ning on ettevõtte juhile keeruline mõista ja iga päevaselt kasutada.

  • Finantskonsultantide abi: kui teie ettevõte vajab keerukamaid rahavoogude prognoose, võib olla kasulik võtta abi finantskonsultantidelt. Konsultant saab aidata teil luua prognoose, mis põhinevad teie ettevõtte eripäradel ja aitavad teil planeerida oma finantsstrateegiat.

Probleem, finantsjuhi teenus on väikeettevõtjale liialt kulukas ning seda ei ole võimalik kaasata enda igapäevaste juhtimisotsuste tegemiseks.

  • Online rahavoogude prognoosimise tarkvarad: on olemas mitmeid online tarkvarasid, mis aitavad ettevõtjalt oma rahavoogude prognoosimist lihtsustada. Need võimaldavad  automaatselt genereerida raamatupidamistarkvarasse sisestatud ettevõtte finantsandmed ning luua kiire ja lihtne rahavoo prognoos. Täiendavalt on veel võimalik lisada juurde prognoose, mida raamatupidamises ei ole veel kajastatud. Tarkvaras saab iga otsuse läbi mängida, et teada saada, kuidas see mõjutab teie igapäevast rahavoogu ning kas raha ikka jätkub ka pikema perioodi jooksul.

 Need on mõned kiired ja lihtsad võimalused väike ja keskmise ettevõtja rahavoogude prognoosimiseks. Oluline on leida lahendus, mis sobib kõige paremini just sinu ettevõttele ning võimaldab jälgida igapäevaselt ettevõtte rahaseisu tulevikus, peale tänaste otsuste tegemist. See aitab sul ära hoida ettevõtte enneaegset hävingut, mis sageli on just põhjustatud raha probleemi tagajärjel.

Kui soovid, et  sinu ettevõte oleks edukas ja rahaliselt stabiilne siis loo endale kohe  SISIFLOW konto ja boonusena saad veel tarkvara kasutamise konsultatsiooni.

 

 

 

Kõik postitused